Falun: Lennart Martinsson, Fontänhuset Falun, får kommunens tillgänglighetspris

on

Initiativtagaren till Fontänhuset Falun, Lennart Martinsson, får kommunfullmäktiges tillgänglighetspris 2019. Fontänhuset stöttar många som lider av psykisk ohälsa och saknar ett sammanhang att vara med i.

– Det var jätteroligt att vi fått priset, och att bli uppmärksammade för vårt arbete, säger Lennart Martinsson.

Lennart har jobbat i många år med frågan om psykisk ohälsa och är initiativtagare till Fontänhuset Falun. Fontänhuset invigdes den 30 augusti, i det gamla tullhuset vid Resecentrum. Målet är att skapa en gemenskap och en meningsfull vardag för personer som vill bryta sin isolering.

Vem som helst mellan 16 och 65 år kan bli medlem – gratis och utan tidsbegränsning.

Fontänhus finns i över 30 länder och når 100 000 personer världen över – varje år.

I Sverige finns nu 13 hus, och Faluns är det nordligaste.

Motiveringen till priset:

”Lennart har drivit projektet Fontänhuset med stort engagemang och från första början varit med att bygga upp verksamheten i Falun. Ett viktigt arbete där personer med psykisk ohälsa kan delta aktivt och bidra till Fontänhusets verksamhet.”

Pristagaren hyllas på kommunfullmäktige den 5 december och får där ta emot ett diplom och en prischeck på 10 000 kronor.

Källa: falun.se